Janek Samołyk - Biografia

Janek Samołyk to wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Tworzy i śpiewa zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Jego piosenki to unikalne połączenie wpadających w ucho melodii, alternatywnych gitar i brzmień kojarzonych z krainą łagodności (skrzypce, fortepian).

Wokalista występuje od 2008 roku. Od tamtej chwili m.in. zwyciężył w konkursie debiutów na OFF Festivalu 2009, został finalistą Jarocina 2010 (5 lat później powrócił na festiwal, otwierając go), wydał trzy płyty długogrające, zagrał trasę koncertową w Chinach, a single "Codziennie", "Problem z wiernością", "Piosenka o pointach", "Złe czasy" i "Na prezent" gościły na Liście Przebojów Trójki.

Aktualnie działalność koncertowa Samołyka ma dwa wymiary. Pierwszy to kameralne występy akustyczne w duecie. Drugi to energetyczne koncerty w większym, rock'n'rollowym składzie.


Muzyczna droga

Pierwszym wydawnictwem wrocławianina był minialbum "Don't think too much" (2009), wypuszczony własnym sumptem, któremu towarzyszył teledysk do tytułowego utworu. Piosenka zachwyciła jurorów konkursu debiutów na OFF Festiwalu 2009. Tam muzyk zebrał pochlebne recenzje od jury, w którego składzie zasiadali m.in. Artur Rojek (Myslovitz), Krzysztof Ostrowski (CKOD) i Macio Moretti (Mitch&Mitch). Zespół Samołyka wystąpił na festiwalu pokonując aż 230 innych wykonawców, którzy chcieli znaleźć się na nim w roli debiutantów. Rok później muzyk został finalistą Konkursu Młodych Zespołów w Jarocinie, a także otrzymał nagrodę Prezydenta Gdańska na festiwalu im. Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie za brawurowe wykonanie Białej Flagi. Utwór ten został wykonany również przed dwoma milionami telewidzów na KFPP Opole 2012 podczas koncertu poświęconemu 30-leciu Listy Przebojów Trójki.

Sukcesy doprowadziły do kontraktu płytowego z Polskim Radiem S.A. Jego owocami są płyty "Wrocław" (2010), "Problem z wiernością" (2012) i najnowszy "Na prezent" (2014). CV wrocławskiego muzyka wyróżnia trasa po Chinach. Janek prezentował tam swoje utwory z grupą Iowa Super Soccer. Trasa objęła końcówkę 2011 roku i początek 2012. W czerwcu 2012 artysta został zaproszony do zagrania koncertu na wrocławskim rynku w ramach UEFA Euro2012.


W hołdzie

Pasja do muzyki sprawiła, że poza autorskimi kompozycjami, Janek Samołyk okazjonalnie wykonuje utwory innych wykonawców, których twórczość jest warta przybliżenia. Jednym z takich zespołów jest grupa The Go-betweens. W szóstą rocznicę śmierci Granta McLennana Janek zorganizował specjalny koncert, w którym wraz z innymi muzykami [m.in. Załęs (hurt, dust blow), Tomek Potoczny (Rabastabarbar), Natalia Baranowska (Iowa Super Soccer)] wykonał najważniejsze utwory australijskiego zespołu. Innymi postaciami ważnymi dla Samołyka są Grzegorz Ciechowski i Krzysztof Klenczon. "Biała flaga" w autorskiej interpretacji była wykonywana m.in. w Opolu i na festiwalu w Tczewie. Piosenki Krzysztofa Klenczona Janek śpiewał m.in. w Szczytnie na koncercie Klenczon Legenda, w Pułtusku na festiwalu imienia artysty, a także na specjalnych koncertach z serii "Muzyczne spotkania na wzgórzu uniwersyteckim" w Opolu.


23.01.18 Łomianki
24.01.18 Częstochowa
01.03.18 Opole
02.03.18 Kędzierzyn Koźle
08.03.18 Nowe Miasto nad Wartą
11.03.18 Bukowice
11.03.18 Krośnice
24.03.18 Strzelin


Facebook YouTube LastFM Nasza-klasa Muzzo MySpace code & art